dnes je 4.1.2025

Input:

41/1996 Z.z., Vyhláška Ministerstva školstva Slovenskej republiky o odbornej a pedagogickej spôsobilosti pedagogických pracovníkov, v znení účinnom k 1.9.2005

41/1996 Z.z.
VYHLÁŠKA
Ministerstva školstva Slovenskej republiky
z 26. januára 1996
o odbornej a pedagogickej spôsobilosti pedagogických zamestnancov
V znení:
Predpis č.
K dátumu
Poznámka
14/1998 Z.z.
1. 2. 1998
mení, 9 novelizačných bodov
379/2000 Z.z.
1. 12. 2000
mení, 15 novelizačných bodov
200/2002 Z.z.
20. 4. 2002
mení, 23 novelizačných bodov
374/2005 Z.z.
1. 9. 2005
mení, 43 novelizačných bodov
Ministerstvo školstva Slovenskej republiky po dohode s Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky podľa § 51 ods. 3 zákona č. 29/1984 Zb. o sústave základných a stredných škôl (školský zákon) a podľa § 6 ods. 4 písm. b) zákona Slovenskej národnej rady č. 542/1990 Zb. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve ustanovuje:
PRVÁ ČASŤ
§ 1
Účel vyhlášky
Účelom tejto vyhlášky je ustanoviť
a) podmienky odbornej a pedagogickej spôsobilosti pedagogických zamestnancov 1) škôl, školských zariadení a zariadení sociálnych služieb riadených Ministerstvom školstva Slovenskej republiky (ďalej len „ministerstvo”) a inými ústrednými orgánmi štátnej správy, cirkevných a súkromných škôl, štátnych, cirkevných, obecných a súkromných školských zariadení,
b) organizáciu, obsah a spôsob vykonávania kvalifikačných skúšok pedagogických zamestnancov.
§ 2
Odborná a pedagogická spôsobilosť
(1) Odbornou spôsobilosťou sa rozumie súbor odborných vedomostí, zručností a návykov získaných štúdiom na vysokej škole alebo na strednej škole a odborná prax.
(2) Pedagogickou spôsobilosťou sa rozumejú vedomosti v oblasti pedagogiky, špeciálnej pedagogiky, liečebnej pedagogiky, psychológie, didaktiky odborných predmetov, schopnosti a zručnosti nevyhnutné na výkon pedagogických činností získané štúdiom na vysokej škole alebo na strednej škole v študijných odboroch učiteľstvo, vychovávateľstvo a pedagogické vedy a v doplňujúcom pedagogickom štúdiu 2) .
(3) Absolvovaním štúdia v študijných odboroch učiteľstvo, vychovávateľstvo a pedagogické vedy získavajú pedagogickí zamestnanci odbornú a pedagogickú spôsobilosť. Absolvovaním štúdia v neučiteľských študijných odboroch získajú pedagogickí zamestnanci len odbornú spôsobilosť. Pedagogickú spôsobilosť si doplnia v doplňujúcom pedagogickom štúdiu, u majstrov odbornej výchovy aj v bakalárskom študijnom programe. 2a)
(4) Výchovno-vzdelávaciu činnosť pedagogických zamestnancov môže vykonávať aj zamestnanec, ktorý má odbornú spôsobilosť, ale nezískal požadovanú pedagogickú spôsobilosť. Na získanie pedagogickej spôsobilosti je potrebné začať najneskôr do dvoch rokov od vzniku prvého pracovného pomeru pedagogického zamestnanca doplňujúce pedagogické štúdium a najneskôr do štyroch rokov pracovného pomeru ho úspešne skončiť.
(5) Na účely výchovno-vzdelávacej činnosti pedagogických zamestnancov v špeciálnych školách a v špeciálnych výchovných zariadeniach je potrebné, aby pedagogický zamestnanec s odbornou a pedagogickou spôsobilosťou do štyroch rokov od vzniku prvého pracovného pomeru v týchto školách a zariadeniach začal rozširujúce štúdium 3) a najneskôr v siedmom roku od vzniku pracovného pomeru ho úspešne skončil.
§ 3
Pedagogická prax a odborná prax
(1) Pedagogickou praxou sa rozumie priama výchovno-vzdelávacia činnosť v základných školách, špeciálnych školách, stredných školách, špeciálnych stredných školách, špeciálnych výchovných zariadeniach, v základných